W najnowszym numerze „Wiadomości Statystycznych. The Polish Statistician”

W numerze 7/2024 „Wiadomości Statystycznych. The Polish Statistician” opublikowano dwa artykuły prezentujące wyniki badań przeprowadzonych z użyciem metod statystycznych oraz pracę dotyczącą metodologii spisów powszechnych.

Barbara Dańska-Borsiak, autorka artykułu Ocena adekwatności PKB per capita jako miary poziomu życia w powiatach, stawia pytanie, w jakim stopniu PKB per capita można uznać za wystarczający wskaźnik poziomu życia w powiatach. Aby na nie odpowiedzieć, najpierw szacuje PKB per capita dla powiatów, wykorzystując dane z Banku Danych Lokalnych GUS za lata 2019 i 2020 i stosując zmodyfikowane przez siebie metody proponowane w literaturze, a następnie zestawia wartości tego wskaźnika z wartościami syntetycznej miary poziomu życia skonstruowanej za pomocą metody Hellwiga i porównuje ich rozkłady przestrzenne.

W pracy The impact of sociodemographic factors on unemployment of young people in Poland Magdalena Kawecka identyfikuje czynniki wpływające na poziom bezrobocia młodych ludzi, tj. będących w wieku od 18 do 30 lat. Analiza, przeprowadzona przez autorkę z użyciem modelu logistycznego, opiera się na danych z Bilansu Kapitału Ludzkiego za 2019 r. realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie.

Udostępnianie danych spisowych w przekroju siatki kilometrowej – wyzwania związane z ochroną tajemnicy statystycznej to temat artykułu Tomasza Klimanka, Tomasza Józefowskiego, Andrzeja Młodaka i Amelii Wardzińskiej-Sharif. Autorzy omawiają najważniejsze działania dotyczące kontroli ujawniania danych prezentowanych w przekroju siatki kilometrowej na przykładzie wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Zwracają uwagę na najistotniejsze problemy związane z podjęciem tego rodzaju działań ochronnych w zależności od zakresu udostępnianych informacji i wskazują możliwe do zastosowania metody i narzędzia kontroli.

Ponadto w tym numerze zamieszczono nekrolog Kazimierza Kruszki, byłego dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu, nauczyciela akademickiego, eksperta i popularyzatora statystyki.

W lipcowym wydaniu „WS” czytelnicy znajdą również recenzję książki Józefa Pociechy Filozoficzne i metodologiczne podstawy współczesnych analiz statystycznych opracowaną przez Mirosława Szredera, a także omówienie czerwcowych publikacji GUS przygotowane przez Joannę Sadowy.

Numer jest dostępny na stronie https://ws.stat.gov.pl/Issue/2024/7. Zachęcamy do lektury.