Konferencja Joint Statistical Meetings 2020

Konferencje Joint Statistical Meetings (JSM) stanowią największe spotkanie statystyków i badaczy danych w Ameryce Północnej i należą do największych wydarzeń w światowej statystyce. Zakres tematyczny JSM jest bardzo szeroki – od zastosowań statystyki, teorii i metodologii aż po analitykę i naukę o danych. Ze względu na sytuację epidemiczną wywołaną przez koronawirusa (Sars-CoV-2) i ograniczone możliwości prognozowania przebiegu epidemii tegoroczna edycja odbędzie się online – od 2 do 6 sierpnia.

Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez kilkanaście podmiotów, w tym: Amerykańskie Towarzystwo Statystyczne, Międzynarodowe Towarzystwo Biometryczne, Instytut Statystyki Matematycznej oraz Kanadyjskie Towarzystwo Statystyczne – organizacje założycielskie JSM.

Program JSM 2020, którego motto brzmi „Liczy się każdy. Dane dla dobra publicznego” (Everyone Counts: Data for the Public Good), obejmuje nie tylko wykłady zaproszonych gości, sesje tematyczne i techniczne, lecz także sesje plakatowe, panele dyskusyjne, uroczystości wręczenia nagród oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Wykłady wygłoszą m.in.: Erica L. Groshen (Uniwersytet Cornella, była komisarz Biura Statystyki Pracy) – Jaka jest przyszłość statystyki publicznej?, Dennis K. J. Lin (Uniwersytet Stanu Pensylwania) – Gdyby Deming urodził się współcześnie – jakość i statystyka w nowoczesnej nauce o danych, Wendy L. Martinez (Biuro Statystyki Pracy) – Powrót do naszej przyszłości: wgląd w analitykę tekstu, Amita Mantunga (Uniwersytet Emory’ego) – Metody statystyczne w diagnostyce złożonych chorób z wykorzystaniem złożonych danych oraz Kathryn Roeder (Uniwersytet Carnegiego i Mellonów) – Nowe możliwości zrozumienia autyzmu dzięki statystyce i genetyce.

JSM skupia ponad 6,5 tys. uczestników z 52 krajów, 75 pracodawców i 100 wystawców oraz oferuje około 40 kursów i warsztatów rozwoju zawodowego. Wydarzenie stwarza wyjątkową okazję do wymiany myśli i nawiązania współpracy dla statystyków pracujących naukowo oraz zatrudnionych w przemyśle i jednostkach rządowych. Z kolei początkujący statystycy (w tym studenci) będą mogli się uczyć od bardziej doświadczonych badaczy i nawiązać z nimi kontakt.

Więcej informacji: https://ww2.amstat.org/meetings/jsm/2020/index.cfm